Dovolenka na Malte

Dovolenka na Malte

Malta je malý ostrovný štát v Stredozemnom mori nachádzajúci sa neďaleko Sicílie. Okrem samotného ostrova Malta k nemu patria aj ďalšie ostrovy, z ktorých sú obývané iba Gozo a Comino. Vďaka svojej vynikajúcej polohe sa Malta stala zmesou kultúr. Svoje stopy tu zanechali Feničania, Gréci, Arabi, Rimania, Francúzi či Briti. Oficiálnymi jazykmi na Malte sú maltčina a angličtina. Anglicky sa tu dohovoríte všade, aj preto je na Malte mnoho jazykových pobytov, ktoré sú dostupné aj zo Slovenska.

Letenky Malta

Doprava na Malte

Na Maltu sa celoročne dostanete priamymi letmi z Bratislavy, Budapešti aj Viedne. Na prepravu po ostrove môžete využiť autobusy, ktoré sú cenovo najprijateľnejšie. Ich nevýhodou však je, že sú nespoľahlivé a veľakrát meškajú. Cena jednorazového lístka je 1,50 € v zime a 2  € v lete, najviac sa oplatí si zakúpiť týždenný lístok, ktorý stojí 21 €. Alternatívou je požičané auto alebo skúter, musíte sa ale pripraviť na jazdu v ľavom pruhu. Populárne je aj požičanie bicyklov, ktorých cena sa pohybuje okolo 15-20 € na deň. Na ostrovy Gozo alebo Comino sa dostanete trajektom alebo taxi loďou.

Cestovný pas a vízová povinnosť

Malta je členom Európskej Únie a na vstup do krajiny postačí občanom SR iba platný občiansky preukaz, u detí je potrebné mať pas.

Dovolenka na Malte

Ceny

Menou krajiny je euro a väčšina obchodov a reštaurácii akceptuje aj platobné karty Visa, MasterCard a Maestro. Ceny sú o niečo vyššie ako na Slovensku a platí to dvojnásobne počas letnej sezóny. Lacnejšie nakúpite v supermarketoch než malých miestnych obchodoch. Z nám známych je na Malte dostupný Lidl a veľmi rozšíreným na Malte je aj reťazec Scotts.
Príklady cien:
– trojchodové menu v reštaurácii 25-30 €,
– pizza 8-15 €,
– mlieko 0,86 €,
– chlieb 0,96 €,
– 1,5 vody 0,71 €,
– pivo 1,23 €,
– benzín 1,36 €.

Podnebie

Podnebie krajiny je stredomorské, ktoré je charakteristické horúcimi suchými letami a miernymi vlhkými zimami. Letné teploty dosahujú 28-34 °C, tie zimné sa pohybujú okolo 15 °C. Priemerná ročná teplota je 20 °C. Dovolenková sezóna na Malte trvá pomerne dlho – až 6 mesiacov, a to od konca apríla do konca októbra. Malta je dokonalou dovolenkou destináciou. A niet divu, keďže na Malte je slnečno až 3000 hodín ročne.

Ľudia a kultúra

Malťania sú priateľskí, veľkorysí a nápomocní. Okrem toho sú temperamentní a môže sa zdať aj hlučnými, čo spôsobuje, že vyzerajú akoby kričali, hoci sa len normálne rozprávajú. Väčšina obyvateľstva sú rímski katolíci a viera je dôležitou súčasťou života miestnych. V kostoloch a iných významných pamiatkach je vhodné mať zahalené ramená a kolená. Na Malte sa považuje za urážku skracovať maltské mená, takže ak sa vám niekto predstaví ako Joseph, radšej sa vyhnite prezývke Joe.

Kuchyňa a gastronómia

Maltská kuchyňa patrí medzi stredomorské kuchyne. Najväčší vplyv na maltskú kuchyňu mala tá talianska a medzi najčastejšie jedlá patria cestoviny a maltská pizza. Miestnou špecialitou je králik, ktorý sa na Malte pripravuje na mnoho spôsobov. Medzi tradičné jedlá patria aj polievka soppa ta’ l-armla, plnené pečivká nazývané pastizzi, maltské klobásy a chlieb. Typickým sladkým nápojom je Kinnie a miestne pivo sa volá Cisk.

Pamiatky a zaujímavé miesta

Hlavným mestom je Valetta, pomenovaná po svojom zakladateľovi, rytierovi Jean Parisot de la Valette. Väčšina historických budov mesta sa nesie týmto „rytierskym duchom“, keďže boli postavené Rytierskym Rádom sv. Jána. Historické budovy, sochy a fontány nájdete na každom kroku. Oplatí sa navštíviť hlavne Katedrálu sv. Jána, ale aj záhrady Barrakka či prístav Grand Harbour.
Mesto Mdina, nazývané aj „tiché mesto“, je bývalým hlavným mestom Malty. Mesto patrí medzi najväčšie perly ostrovov. Mdina je ohraničená stredovekými hradbami, za ktorými sa skrýva spleť starovekej, stredovekej a barokovej architektúry. Medzi palácmi sú najznámejšie Palazzo Santa Sofia, Palazzo Vilhena a Palazzo Falson.
Katakomby Hal Saflieni Hypogeum vás zavedú hlboko do minulosti o 4000-6000 rokov. Katakomby boli vytesané kamennými nástrojmi v troch hĺbkových úrovniach. Systém komôr, chodieb a schodísk slúžil na vykonávanie pohrebných rituálov a bol domovom veštca.
K najstarším budovám ostrovov patria aj Chrámy Tarxien, ktoré sú najväčším prehistorickým kultovým miestom na Malte.
Dedinka Popeye bola pôvodne postavená ako dejisko filmov o Pepkovi Námorníkovi. Dnes sú Popeye turistickou atrakciou a zábavným komplexom.

Aktivity a zábava

Malta je však aj známou dovolenkou destináciou. K najznámejším plážam patria Melliena Bay, Għajn Tuffiena a Golden Bay. Menšie a tichšie pláže sú tie s výhľadom na Gozo – Paradise Bay či Armier. Na Gozo je najkrajšou plážou Ramla l-Hamra, známa vďaka nezvyčajnému červenému piesku. Ostrovy Gozo a Comino sú skvelými na šnorchlovanie a potápanie. V blízkosti týchto ostrovov je aj niekoľko vrakov lodí, kam sa môžete ísť potápať so skúsenými inštruktormi. Navštíviť sa oplatí aj Modrú Lagúnu pri ostrove Comino, s nádhernou azúrovou vodou a taktiež Saint Peter’s Pool.
Či už sa rozhodnete navštíviť Maltu v lete či v zime, určite objavíte mnoho zaujímavého a nudiť sa nebudete.