Dovolenka v Taliansku

Cestujeme do Talianska

Taliansko patrí medzi najnavštevovanejšie krajiny na svete a niet divu, ponúka totiž mnoho – od slnečných pláží, cez historické pamiatky až po zasnežené hory. Taliansko je ideálnou destináciou v každom ročnom období, záleží len či chcete oddychovať, spoznávať historické mestá alebo napr. lyžovať.

Letiská a dostupnosť

Letiská v Ríme, Miláne, Benátkach, Bologni, Neapole, Florencii na Sicílii, Sardínii, atď. sú dostupné z Bratislavy, Viedne alebo Budapešti. Niektoré lety, ako napr. Bratislava – Alghero sú dostupné iba počas letnej sezóny. Ďalšou alternatívou je cesta vlakom z Viedne, ktorá vedie priamo cez Alpy až do Benátok a stojí cca 70 €. Avšak Taliansko je dostupné aj autom či autobusom.

 

 

Miesta, ktoré musíš navštíviť

Ako sa hovorí, všetky cesty vedú do Ríma, tak prečo nie tie Vaše? Hlavné mesto Talianska je jedným, z najvyhľadávanejších miest, ktoré figuruje na zozname každého cestovateľa. Každý vánok v tomto meste zaváňa históriou. Stačí sa prejsť popri Koloseu, Fontáne di Trevi, Panteóne alebo navštíviť historický mikroštát Vatikán.
Medzi najromantickejšie mestá nielen v Taliansku, ale i na svete patria nepochybne Benátky. Gondoly, stáročia staré budovy, Námestie sv. Marka či Bazilika sv. Marka sú len zlomkom toho, čo Benátky ponúkajú. Na toto mesto určite nezanevrie žiaden cestovateľ.
Ďalšou známou destináciou je Miláno – mesto módy. Hoci je pravda, že Miláno je presláveným hlavne vďaka luxusným módnym značnám, oplatí sa vidieť napr. Katedrálu Duomo alebo zavítať do neďalekých Dolomít k jazerám Lago di Como či Lago di Garda, ktoré učarovali aj celebritám ako George Clooney či David Beckham, ktorí tam vlastnia vily.
Neapol je rodiskom pravej Talianskej pizze, ktorú by chcel ochutnať asi každý. Centrum mesta je zapísané v zozname UNESCO. Mesto sa totiž pýši veľkým počtom kostolov (448) a hradov. Navyše neďaleko mesta sa nachádzajú aj Pompeje, mesto pochované výbuchom sopky Vezuv, ktorá je prístupná aj pešou túrou až k vrcholu. V okolí Neapolu sú známe ešte mestečká na pobreží Amalfi či ostrov Capri.
Ostrov Sardínia sa považuje za európsku exotiku, nájdeme tam totiž neuveriteľne tyrkysovú vodu, ktorá je typickejšia skôr pre exotiku než pre európske pláže. Sardínia je letná dovolenková destinácia, ktorá ponúka mnoho jedinečných pláží. Medzi najkrajšie a najznámejšie pláže patria tie v Oroseiskom zálive, konkrétne Cala Luna, Cala Mariolu a Cala Goloritzè, ktorá je zapísaná v UNESCO. Ostatné časti ostrova však tiež nezaostávajú. Známe sú aj pláže súostrovia La Maddalena, vrátane ružovej pláže na ostrove Budelli alebo pláž La Pelosa neďaleko mesta Stintino. Pri návšteve Sardínie sa oplatí ochutnať Mirto, typický sardínsky likér z bobúľ pripomínajúcich čučoriedky.
Taliansko je plné skvostov a napísať hoci len zoznam zaujímavých destinácii by stačilo na celú knihu. Kamkoľvek by ste v tejto krajine zavítali, nenechajte si ujsť neobyčajnú chuť talianskej zmrzliny a vychutnajte si historickú atmosféru nech ste kdekoľvek.
Ďalšie miesta, ktoré sa oplatí vidieť: Florencia, Pisa, Sicília.

Potrebujeme cestovný pas?

Nie. Taliansko patrí do Schengenského priestoru, takže na cestu vám postačí občiansky preukaz.

 

Počasie počas roka

Pre cestovný ruch je podnebie v Taliansku dobré. Prevažuje subtropické, stredomorské, na severe s mierne horúcim a suchým vzduchom. Prevažuje tu stredomorská vegetácia. Na severe územia prispevajú k chladnejšiemu vzduchu, hlavne v zimnom období, Alpy. Prehľad ročných priemerných teplôt v Ríme:

Jan Feb Mar Apr Máj Jún Júl Aug Sep Okt Nov Dec
Max. 13 14 17 20 24 29 32 30 27 23 18 15
Min. 3 3 6 8 13 17 19 18 16 12 8 4