Všetko o batožine do lietadla

posted in: Blog 0

Letecká doprava značne zjednodušuje cestovanie na veľké vzdialenosti. Aj z jedného konca sveta na druhý sa dokážete dostať prakticky za pár hodín. Tento spôsob prepravy však podlieha prísnym bezpečnostným opatreniam. Cestujúci teda musí presne vedieť, za akých podmienok môže danou aerolíniou letieť. Zorientovať sa vo všetkých tých nariadeniach môže dať riadne zabrať, rozhodli sme sa teda o niečo vám to zjednodušiť.

Na úvod je dôležité poznamenať, že každá letecká spoločnosť má vlastné pravidlá. Tie sú si navzájom zväčša podobné, ale nájdu sa aj isté špecifiká. Dobrým zdrojom informácií sú webové stránky aerolínii.

Batožina

Zrejme najviac opatrení sa týka práve batožiny, ešte pri balení teda zvážte, čo do cestovných tašiek dávate. Po príchode na letisko vám ju personál dôkladne presonduje, dôkladnou prípravou si tak ušetrite kopec nervov a času.

Rozlišujeme dva základné druhy batožiny:

 • podaná batožina je taká, ktorú pasažier odovzdáva pri check-in pulte, následne je uložená v batožinovom priestore lietadla.
 • príručná batožina je tá, ktorú má pasažier so sebou na palube lietadla, zväčša uloženú pod sedadlom, prípadne v úložnom priestore nad hlavami cestujúcich.

Každá aerolínia má svoje špecifické podmienky prepravy batožiny, ktoré definujú jej rozmery, váhu a ďalšie parametre. Uvádzame tri príklady:

Ryanair

 • podaná, resp. podpalubná batožina – môžete si zakúpiť 15, resp. 20 kilogramovú batožinu priamo pri rezervácií letenky, čo vás vyjde najlacnejšie. Na letisku si už priplatíte. Cena sa mení podľa obdobia rezervácie a sezóny
 • príručná batožina – 1 kus batožiny do 10 kg, s rozmermi max. 55x40x20 cm + 1 kus menšej príručnej batožiny do 5 kg s rozmermi max. 35x20x20 cm sú bezplatne. Za prekročenie rozmerov či hmotnosti batožiny je účtovaný poplatok 35€

Wizz Air

 • podaná batožina – za poplatok batožina do 23, resp. 32 kilogramov
 • príručná batožina – 1 kus batožiny s rozmermi max 42x32x25 cm bezplatne, prípadne 1 kus batožiny do 15 kg s rozmermi max. 56x45x25 cm za poplatok

České aerolínie

 • podaná batožina – 1 kus batožiny do 32 kg s rozmermi max. 203 cm (súčet dĺžky, šírky a výšky) a ďalší kus do 23 kg s rovnakými rozmermi – cena sa líši v závislosti od typu letenky, pri najlacnejších je za poplatok
 • príručná batožina – 1 kus batožiny do 8, resp. 12 kg (podľa typu letenky) s rozmermi max. 55x45x25 cm bezplatne

Cennosti

Cennosti umiestňujte výhradne do príručnej batožiny. V opačonom prípade aerolínie neručia za ich stratu, či poškodenie.

Do podanej batožiny nesmie cestujúci umiestniť peniaze, šperky, cenné kovy, kľúče, lieky, dioptrické a slnečné okuliare, kontaktné šošovky, hodinky, cenné papiere, cigarety, tabak alebo tabakové výrobky, obchodné dokumenty, pasy a iné identifikačné dokumenty. Taktiež žiadne krehké veci, akými sú parfémy, toaletné vody, fľaše, sklo, porcelán, vodná fajka a žiadne elektronické prístroje vrátane príslušenstva (walkman, CD prehrávač, mobil, notebook a podobne).

Zakázané predmety

V príručnej batožine nesmiete mať:

 • strelné zbrane (revolvery, pušky, ani hračkárske a repliky, airsoftové, štartovacie a signálne, luky, kuše, praky a podobne)
 • omračujúce zariadenia (tasery, obušky, omračujúce a jatočné pištole, omračujúce a ochromujúce chemické látky, plyny, spreje a podobne)
 • predmety s ostrým hrotom alebo hranou (sekery, sekáčiky, žiletky, nože, meče, šable, nástroje na drvenie, sekanie ľadu a podobne)
 • pracovné nástroje, ktoré môžu spôsobiť zranenie (sochory, vŕtačky, píly, spájkovacie lampy, svorkovačky, klincovačky a podobne)
 • tupé nástroje, ktoré môžu spôsobiť zranenie (bejzbalové a softbalové pálky, palice a obušky, nástroje bojových umení, športové náčinie ako hokejky, skateboardy, tenisové rakety a podobne)
 • výbušniny a zápalné látky (munície, detonátory, rozbušky, repliky, granáty, míny, ohňostroje a ďalšiu pyrotechniku, dynamit, trhaviny, zapaľovače a podobne)

V podanej batožine nesmiete mať:

 • výbušiny a zápalné látky (munície, detonátory, rozbušky, repliky, granáty, míny, ohňostroje a ďalšiu pyrotechniku, dynamit, trhaviny, zapaľovače a podobne)

Preprava športových potrieb a hudobných nástrojov

Pri check-in pulte s nápisom Nadrozmerná batožina odovzdávate športové náčinie. Patria sem napr.rybárske prúty, golfové palice, bicykle do hmotnosti 30 kg (zabalené v ochrannom obale, s vyfučanými kolesami a zloženými pedálmi), bejzbalové pálky, hokejky, tága, šermiarske potreby, snowboardy, lyže, príslušenstvo k stanom, potápačsky výstroj či windsurfingové vybavenie.

Čo sa týka hudobných nástrojov, niektoré menšie sa dajú prepraviť aj na palube lietadla na vlastnom, zaplatenom sedadle. Týka sa to predovšetkým gitár, huslí, klarinetov, viol, violončiel a podobne. Pri väčších (bicie, basa, harfa) postupujete ako v prípade športového náčinia, teda ich evidujete pri pulte s nápisom Nadrozmerná batožina.

Aj v prípade športového náčinia aj v prípade hudobných nástrojov si batožinu vždy označte (meno a priezvisko, adresa) a buďte pripravení na nadštandardné poplatky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *