5 najväčších letísk sveta

posted in: Blog 0

Kto miluje cestovanie, ten už zrejme zopár hodín života strávil na letisku. Za posledných pár dekád sa letecká doprava rozmohla niekoľkonásobne, v ľubovoľnú chvíľu sa vo vzduchu nachádza od 8 000 do 13 000 lietadiel súčasne. Denne prepravia milióny cestujúcich a nespočetné tony tovaru. Skrátka, svet by bez lietadiel a letísk nevyzeral tak, ako vyzerá.

 

V tomto článku si predstavíme 5 najväčších letísk na svete, podľa objemu prepravených pasažierov ročne. Čísla zodpovedajú roku 2015, minuloročné budú zverejnené zrejme niekedy v druhom kvartáli 2017. Príjemné čítanie.

5. Medzinárodné letisko Tokio – Haneda

Donedávna toto tokijské letisko zastrešovalo prevažne vnútroštátne lety, v roku 2010 pribudol už aj terminál pre medzinárodné linky. Haneda má povesť jedného z najlepšie fungujúcich letísk na svete a nečudo, veď japonská precíznosť je všeobecne známa. Sídlia tu dve najväčšie japonské aerolínie (Japan Airlines a Nippon Airlines). Letisko je známe aj vďaka svojej architektonicky zaujímavej kontrolnej veži.

V roku 2015 letiskom prešlo na 75 miliónov cestujúcich, čím sa radí ako tretie najväčšie v Ázii a piate najväčšie na svete.

4. Medzinárodné letisko Chicago O’Hare

Podľa počtu vzletov a pristátí patrilo tomuto letisku v roku 2014 prvenstvo na svete, medzitým ho už ale vystriedal ašpirant z prvého miesta tohto zoznamu. Lety odtiaľto ponúkajú predovšetkým dve z najväčších amerických aerolínii – American Airlines a United Airlines. Doletíte odtiaľto do viac než 150 destinácií naprieč USA, ale aj do vyše 50 svetových miest (okrem iného aj do Paríža, Mníchova či Amsterdamu).

Za rok 2015 prešlo letiskom viac než 76 miliónov cestujúcich. Zaujímavosť – takmer každé piate meškanie, resp. zrušený let v Spojených štátoch amerických je z letiska O’Hare.

3. Medzinárodné letisko Dubaj

Veľký stavebno-ropný boom v Spojených arabských emirátoch vyniesol letisku tretiu priečku spomedzi tých najfrekventovanejších na svete. A to má iba dve pristávacie dráhy. Nikde na svete nepristáva (a nevzlieta) viac Airbusov A380 a Boeingov 777 než tu. Okrem iného je letisko výrazným prínosom pre ekonómiu krajiny, nakoľko zamestnáva viac ako 90 000 ľudí a na HDP sa podieľa takmer štvrtinou.

Vyše 78 miliónov pasažierov prešlo týmto letiskom za rok 2015. Čo sa týka prepravy tovaru, dubajské letisko je v počte ton na šiestom mieste na svete.

2. Medzinárodné letisko Peking

Čínske letisko v počte prepravených hláv nesmie chýbať. Sídli tu najväčšia aerolínia v krajine, Air China. Kvôli Olympijským hrám tu v roku 2008 otvorili tretí terminál, ktorý je druhým najväčším na svete (po dubajskom termináli s rovnakým číslom). Pred rokom 2009 nebolo na prvom mieste v objeme cestujúcich ani len v Ázii, dnes už je druhým najfrekventovanejším na svete.

Za rok 2015 letiskom prešlo 89 miliónov cestujúcich a prepravilo sa 1,7 milióna ton tovaru.

1. Medzinárodné letisko Hartsfield-Jackson Atlanta

Fanfáry prosím! Najzaneprázdnenejšie letisko na svete je – prekvapenie, prekvapenie – v Spojených štátoch amerických! Prepravilo sa tadiaľto už toľko ľudí, že s najväčšou pravdepodobnosťou ste už niekoho z nich aj stretli (alebo poznáte niekoho, kto pozná niekoho…). Prvenstvo si drží už od roku 1998. Letisko má pre cestujúcich až 207 brán – a teraz si predstavte, že meškáte a neviete, ktorá je tá vaša.

V roku 2015 letiskom prešlo neuveriteľných 101 miliónov pasažierov. Aj vďaka tejto štatistike je často uvádzané ako vzor efektivity pre ostatné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *